Седум гола во Манчестер: Сити се изнапромаши, па со еден гол предност ќе патува во Мадрид (ВИДЕО)

Манчестер Сити само со еден гол предност ќе патува на реваншот во Мадрид против Реал, откако денеска славеше во голеадата на „Етихад“ со 4-3. Сити три пати водеше со два разлика, но „кралевите“ секогаш успеваа да се извлечат, а Сити може да жали што не славеше со поголема разлика со оглед дека промашија многу шанси, имаа и статива.

Натпреварот почна одлично за Сити. Де Брујне во 2. минута носи предност, а иницијативата на Манчестер вроди со плод и во 11. минута кога Жезус постигна гол за 2-0. Се чинеше дека Сити ја има контролата, но потоа Бензема со еден потег ја затресе мрежата на Едерсон за 2-1, резултат кој беше актуелен на полувремето.

Во вториот дел Фоден донесе 3-1 за Сити. Асистенција на Фернандињо, за нов погодок во мрежата на Куртоа, а Винициус само две минути подоцна веднаш успеа да намали. Сити имаше многу шанси, а во 74. минута Силва успеа да донесе 4-2.

Сепак, и тука Реал успеа да се извлече и да дојде само до минимален пораз од 4-3. Во 82. минута пеналот во гол го претвори Бензема кој прекрасно со паненка го совлада Едерсон за конечни 4-3.