Шкотска пред пласман на ЕП: Има 12 бодови од четири меча

Репрезентацијата на Шкотска се најде во ситуација да биде пред портите на пласман на ЕП 2024 година, откако синоќа ја совлада селекцијата на Грузија со 2-0, и така собра максимални 12 бодови од четири натпревари.

Шкотланѓаните со тоа го совладаа светскиот првак Шпанија на домашен терен, го победија Кипар исто како домаќини, а потоа како гости славеа и над Норвешка.

Така Шкотска има 12 бодови, или осум повеќе од Грузија и Норвешка, со напомена дека Грузијците имаат меч помалку. Шпанија има три бодови, но по само два одиграни меча, додека Кипар е без бодови од три одиграни натпревари.

Покрај Шкотска, со максимален учинок од четири победи е и Англија во групата Ц каде што е и Македонија. Четири победи имаат и Франција и Португалија.

Се вчитува...