Шкупи ита кон титула: Тежок триумф над Тиквеш, Шкендија само до реми без голови со Академија Пандев (ВИДЕО)

ПМФЛ – 21. КОЛО….

Тетово: ШКЕНДИЈА – АК. ПАНДЕВ (0-0)

Велес: БОРЕЦ – СТРУГА ТЛ (0-1)

Шабани 52′

Скопје: ШКУПИ – ТИКВЕШ (3-2)

Да Силва Инасио 41′, Сандеј Адетунџи 57′(п), 86′ – Лазаров 77′, Нгоба 88′

Скопје: СКОПЈЕ – РАБОТНИЧКИ (0-1)

Максимов 45’+1

Битола: ПЕЛИСТЕР – РЕНОВА (одложено, 27.02. – Охрид, 14 ч.)

ВЧЕРА

Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – БРЕГАЛНИЦА 2-1

======================================================================================

РАБОТНИЧКИ ДО ПОВЕЌЕ ОД ЗНАЧАЈНА ПОБЕДА НА ГОСТУВАЊЕТО ПРОТИВ СКОПЈЕ СО 0-1, СО ГОЛОТ НА МАКСИМОВ!

СТРУГА ТЛ ПОБЕДИ СО 0-1 НА ГОСТУВАЊЕТО ПРОТИВ БОРЕЦ ВО ВЕЛЕС БЛАГОДАРЕНИЕ НА ЕВРОГОЛОТ НА БУЊАМИН ШАБАНИ!

КРАЈ И НА ДЕРБИТО ВО ТЕТОВО МЕЃУ ШКЕНДИЈА И АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ КОЕ ЗАВРШИ БЕЗ ГОЛОВИ!

КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ НА ЧАИР. Шкупи во тежок натпревар извојува значајна победа од 3-2 против Тиквеш.

  • Одложениот натпревар меѓу Пелистер и Ренова поради снежните врнежи во Битола, ќе се игра утре од 14 часот на СРЦ „Билјани извори“ во Охрид!

ШКУПИ – ТИКВЕШ (3-2)

3-2 – 88′ – ГОООООЛ ЗА ТИКВЕШ. Многу брзо Нгоба повторно ја ублажува предноста на чаирчани


ШКУПИ – ТИКВЕШ (3-1)

3-1 – 86′ – ГОООООЛ ЗА ШКУПИ. Сандеј Адетунџи повторно со нов гол ја дуплира предноста на домашните


ШКУПИ – ТИКВЕШ (2-1)

2-1 – 77′ – ГОООООЛ ЗА ТИКВЕШ. Нововлезениот Андреј Лазаров ја намалува предноста на домашните.


ШКУПИ – ТИКВЕШ (2-0)

2-0 – 57′ – ГОООООЛ ЗА ШКУПИ. Сандеј Адетунџи од пенал ја зголемува предноста за домашните


БОРЕЦ – СТРУГА ТЛ (0-1)

0-1 – 52′ – ГОООООЛ ЗА СТРУГА ТЛ. По пропуштена огромна шанса за Борец, брз контранапад на стружани и Буњамин Шабани со шут од 18 метри постигнува еврогол

  • Крај на првото полувреме. Само два погодоци на четирите натпревари. Предност за Шкупи на Чаир, и за Работнички на гостински терен против Скопје во Автокоманда

СКОПЈЕ – РАБОТНИЧКИ (0-1)

0-1 – 45’+1 – ГОООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Максимов во самиот финиш на првиот дел го носи Работнички до предност во Автокоманда


ШКУПИ – ТИКВЕШ (1-0)

1-0 – 41′ – ГОООООЛ ЗА ШКУПИ. Бразилецот Да Силва Инасио го постигнува првиот гол на денешните натпревари, носејќи водство од 1-0 за чаирчани.

Половина час без поголеми возбудувања и без ниту еден погодок на четирите натпревари во Првата македонска фудбалска лига!

  • ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 21. КОЛО ВО ПМФЛ

======================================================================================

Во 21. коло од ПМФЛ, дербито e во Тетово каде Шкендија ја пречекува Академија Пандев. Шкупи пак очекувајќи триумф над Тиквеш, чека и кикс на Шкендија денеска под Шара.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Се вчитува...