Сити и Реал со отворен гард, пенал шоу во Торино (ВИДЕО)

Лигата на шампионите се врати во најдобро светло. Дуелот меѓу Манчестер Сити и Реал Мадрид по првите 45. минути е нерешен 1-1, а домаќините се уште имаат предност поради победата на првиот меч на „Сантијаго Бернабеу“. Гостите поведоа преку Рахим Стерлинг по големата грешка на Рафаел Варан во 9. минута. Сепак, „кралевите“ се вратија во игра за четвртфинале откако Карим Бензема израмни во 28. минута.

На вториот меч Олимпик Лион е блиску до сензација откако по победата во првиот меч од 1-0, имаат поволен резултат и на реваншот на „Алијанц арена“ во Торино. Депај со „паненка“ од пенал донесе водство, а на истиот начин Кристијано Роналдо израмни во 43. минута.

Manchester City 1-0 Real Madrid: Raheem Sterling goal 8′ [3-1 agg.] from r/soccer

Manchester City 1-[1] Real Madrid: Karim Benzema goal 28′ [3-2 agg.] from r/soccer