Снукер – историја: О’Саливен до седма титула светски шампион

Рони О’Саливен си обезбеди место во историјата на снукерот откако англискиот велемајстор стигна до титулата на Светското Првенство во Шефилд, во финалето совладувајќи го сонародникот Џад Трамп со 18-13 во фрејмови. Ова беше вкупно седми пехар од светскиот шампионат за О’Саливен, со што тој се израмни со Стивен Хендри како најтрофеен играч во историјата на најголемиот снукер-турнир.

Тој го одигра целиот шампионат на највисоко ниво, во полуфиналето го демолираше Џон Хигинс, а иако се очекуваше посериозен отпор од Трамп, О’Саливен ја покажа својата сета своја маестралност и не дозволи неизвесност. Клучната предност беше создадена во текот на вчерашниот ден, кога тој поведе со 12-5 во фрејмови.

Трамп за момент се врати и намали на 13-10, но О’Саливен беше најдобар кога беше најважно,блесна во завршните фрејмови и стигна до нова титула за испишување на снукер-историја.

„Трамп уште сега е еден од великаните на овој спорт. Знае колку го почитувам, затоа и морав да бидам максимално фокусиран од почеток до крај. Секако дека сум горд на бројката, но јас никогаш не сум бркал рекорди, само сакам да играм снукер и да уживам во тоа што го правам“, изјави О’Саливен веднаш по големата победа.

Се вчитува...