Сосиедад е освојувач на Копа дел Реј за 2020 година (ВИДЕО)

Реал Сосиедад е освојувач на Копа дел Реј за 2020 година откако во финалето кое поради пандемијата од минатата година беше одложено за оваа го совлада Атлетик Билбао со 0-1.

Клучниот момент се случи во 59. минута кога од пенал сигурно стрелаше Ојарзабал. Ова за клубот од „Сан Себастијан“ е трет трофеј во деветтото финале, додека Билбао не успеа да стигне до 24 титула во јубилејното 40 финале.

 

Се вчитува...