СОСТАВИ ФИНАЛЕ: Атлетико тргнува офанзивно, Олимпик без Митроглу

Атлетико Мадрид ќе тргне офанзивно од самиот почеток од вечерашното финале во Лигата на Европа, откако Диего Симеоне се реши за напаѓачки стартни единаесетмина. Покрај Диего Коста и Гризман, шанса од првата минута во Лион ќе добие и Аргентинецот Кореа, поддржан од Коке и Саул Нигез. Поради повреда веќе извесно време во аут се бековите Хуанфран и Фелипе Луис, во чие отсуство стартери вечерва ќе бидат Врсаљко и Лукас.

Олимпик Марсеј во стартниот тим ќе го нема најдобиот напаѓач Окампос, чие место ќе му припадне на Жермен. Тренерот Гарсија e принуден да го пресели и Луиз Густаво во последната одбранбена линија, па во средниот ред битка со борбените „јорганџии“ ќе водат Сансон и Ангуиса.

АТЛЕТИКО МАДРИД – ОЛИМПИК МАРСЕЈ

АТЛЕТИКО: Облак, Врсаљко, Хименез, Годин, Лукас, Габи, Коке, Саул Нигез, Кореа, Гризман, Диего Коста.

ОЛИМПИК: Манданда, Сар, Рами, Амави, Луиз Густаво, Сансон, Ангуиса, Паје, Тован, Окампос, Жермен.

Се вчитува...