СП 2019: Македонските кадети против Јапонија за подобар пласман и потврда на квалитетот

Да се победи Јапонија, не само поради подобар пласман на конечнат табела и евентулано полесно вкрстување во осминафиналето туку и за потврда и пред себе и пред јавноста дека тимот навистина може повеќе како Што верува сЕлекторот. Ова е задачата на македонската кадетска репрезентација во пресрет на заврното коЛо од прелиминарниот сегмент на Светското кадетско првенство.

Во зависност од исходот на денешниот дуел со Јапонците нашиот тим може да заврши од вторто до четвртото место на тбаелата. Победа изразена со повеќе голови разлика ќе не ифрли на вторто место, било каква победа изразена со помалку од пет гола би не одвела на третата позиција, додека со пораз би завршиле четвртопалсирани и во осминафиналето би вкрстиле со Португалија која веќе го обезбеди првото место во конкуренцијата Д.

Во пресрет на последното коло, Данска има максимални осум бода, следува Јапонија со шест, по четири бода на третото и на четвртото место имаат нашата и селекцијата на Аргентина. Во завршното коло покрај дуелот меѓу македонскиот тим и Јапонија, ќе се одиграат и средбите меѓу Данска и Бахереин и меѓу Аргентина  и Нигерија.

 

ГРУПА Ц, 5. КОЛО 

16:30  Аргентина – Нигерија
18:30  Бахреин – Данска
20:30  Македонија – Јапонија

ТАБЕЛА 

1 ДАНСКА 4 0 0 0 123:90
2. ЈАПОНИЈА 4 3 0 1 114:110 6
3. МАКЕДОНИЈА 4 2 0 2 110:111 4
4. АРГЕНТИНА 4 2 0 2 93:102 4
5. БАХРЕИН 4 1 0 3 109:107 2
6. НИГЕРИЈА 4 0 0 4 114:143 0

Се вчитува...