Спектаклот во Херес му припадна на Франческо Бањаја

Возачот на Дукати, Франческо Бањаја победи на трката во Херес на патеката „Мигел Анхел Нијето“.

Во крајно драматична трка, вистински спектакл на патеката, на крајот во последниот круг се влезе со предноста на Бањаја во однос на Квартараро за околу половина секунда, додека Еспаргаро ги искористи грешките на Милер и Маркес и се одвои на третата позиција.

Маркес сепак дојде до четвртото место, а Бањаја си ја осигура првата победа во сезоната пред Квартараро и Алеш Еспаргаро.

Ова е трета победа на Дукати во Херес.

Се вчитува...