Стариот добар Балкан: Странски арбитри ќе ги судат дерби пресметките во Хрватска

Хрватската фудбалска федерација се одлучи на историска одлука, странски судии до крајот на сезоната ќе ги водат дерби мечевите во домашниот фудбалски шампионат.

Аферата „ВАРликс“ остави длабока трага во хрватскиот фудбал. Незадоволството на клубовите од судењето и онака беше големо, а протекувањето на снимки од комуникацијата меѓу судиите забрза некои процеси. Се очекуваа конкретни потези од Хрватскиот фудбалски сојуз, кои брзо беа повлечени.

Имено, до крајот на сезоната во Хрватската фудбалска лига, сите дербија ќе ги судат елитни странски судии од Лигата на шампионите. Станува збор за меѓусебни натпревари во кои ќе се сретнат кандидатите за титулата Динамо, Хајдук и Риека. Затоа, претседателот на Здружението, Марин Кустиќ, реши да стави крај на сите приказни за судиите и нивните грешки, особено во сезоната која многумина ја доживуваат како највозбудлива во поновата историја на домашната лига, со тројца аспиранти за насловот.

Дополнително, Здружението формираше посебна експертска комисија за анализа на спорните ситуации од снимките од ВАР кои се појавија во јавноста последните денови.

Се вчитува...