Стартува интернационалниот ракометен турнир „Струга 2017“

Од денеска па до 15. август Струга повторно ќе биде во фокусот на домашната ракометна јавност преку традиционалниот меѓународен турнир “Струга 2017“ кој по 45-ти пат ќе се одржува на теренот на „Женска плажа“.

Вкупно шест екипи ќе партиципираат на годинашниот турнир меѓу кои, покрај домашните Металург, Охрид и Струга, и францускиот Шартр, турскиот Бешикташ и Алингсас од Шведска.

За следните четири дена се најавуваат квалитетни натпревари кои треба да бидат еден вид најава и за новата ракометна сезона. Свеченото отворање на турнирот е закажано за денеска од 18:45 часот, по што ќе следат дуелите меѓу Шартр и домаќинот Струга како и Бешикташ и Алингсас.

КОМПЛЕТЕН РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ НА „СТРУГА 2017“Сабота (12. август): Шартр – Струга (19:30 ч.), Бешикташ – Алингсас (21:15 ч.)Недела (13. август): Бешикташ – Охрид (19 ч.), Металург – Шартр (20:45 ч.)Понеделник (14. август): Металург – Струга (19 ч.), Алингсас – Охрид (20:45 ч.)Вторник (15. август): Натпревар за петто место (18 ч.), Натпревар за трето место (19:45 ч.), Финале (21:30 ч.)

Се вчитува...