Тиквеш ја победи Струга за четвртфинале со Еурофарм Пелистер во Купот

Ракометарите на Тиквеш си обезбедија четвртфинале во Купот на Македонија откако во осминафиналната Група 4 славеа против Струга со 28-23.

На тој начин кавадарчани си обезбедија финале во Групата 4 против Еурофарм Пелистер, четвртфинална битка за место на Ф4 турнирот во најмасовното домашно клупско натпреварување.

КУП НА МАКЕДОНИЈА – МАЖИ (осминафинале)

Група 1 (СЦ „Јане Сандански“ – Скопје)
РК Вардар 1961 – ГРК Охрид (17 ч.)
РК Јуниор К.В – РК Скопје 2020 (19 ч.)

Група 2 (сала „Македонско Сонце“ – Скопје)
РК Радовиш – РК Еурофарм Пелистер 2 17-32 (7-16)
ВЧЕРА: РК Пролет 62 – РК Голден Арт КЛ7 26-25 (12-15)

Група 3 (СС Автокоманда – Скопје)
РК Прилеп – РК Вардар Неготино (15 ч.)
РК Бутел Скопје – РК Алкалоид (18 ч.)

Група 4 (СС „Боро Чурлевски“ – Битола)
РК Струга – ГРК Тиквеш 23-28 (11-18)
МРК Куманово – РК Еурофарм Пелистер 21-33 (12-17)

Се вчитува...