Тотенхем лесно го реши Милвол, но остана без Кејн

Тотенхем им се приклучи на Манчестер сити и на Арсенал во полуфиналето од ФА Купот на Англија откако „спарси“ без никакви проблеми го совладаа тимот на Милвол со 6-0. Сепак, рутинскиот триумф останува во сенка на повредата на скочниот зглоб што веќе во 5. минута ја заработи Хари Кејн, по што најдобриот фудбалер на Тотенхем сега го очекува пауза од терените.Ериксен, кој влезе во игра на местото на Кејн, го отвори резултатот кон средината на првото полувреме, по што следеа два прекрасни погодоци на Кореецот Сон. На 4-0 зголеми Деле Али, петтиот гол беше дело на „резервистот“ Јансен, а конечните 6-0 ги постави Сон, по катастрофалната интервенција на гостинскиот голман.Christian Eriksen Goal HD – Tottenham 1-0… by Video-LiveSon Heung-Min Goal vs Millwall (2-0) by wfproductionsHeung-Min Son Goal HD – Tottenham 3-0 Millwall… by Video-Live4-0 Dele Alli Goal HD – Tottenham 4-0 Millwall… by timefootballVincent Janssen Goal vs Millwall (5-0) by wittyfuSon Heung-Min Hattrick Goal HD – Tottenham… by Livee1Goals