Триумфално враќање на Шкупи во Чаир, Шкендија ја освои Автокоманда, „пандевци“ само до реми во Битола… (ВИДЕО)

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 7. КОЛО….

Битола: ПЕЛИСТЕР – АК. ПАНДЕВ (0-0)

Скопје: ШКУПИ – БОРЕЦ (3-0)

Цветановски 5′, Сандеј Адетуњи 45′, 67′

Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – РАБОТНИЧКИ (0-2)

Стојкоски 50′, Л. Станковски 89′

Скопје: СКОПЈЕ – ШКЕНДИЈА (0-2)

Нафиу 14′, Кривак 67′

Штип: БРЕГАЛНИЦА – ТИКВЕШ (2-0)

Алтипармаковски 49′, Додев 69′

Тетово: РЕНОВА – СТРУГА ТЛ (1-0)

Селмани 90’+2 (п)

=====================================================================================

  • КРАЈ НА СИТЕ НАТПРЕВАРИ ОД 7. КОЛО ВО ПМФЛ!

Шкупи по една година повторно се врати на домашен терен во Чаир и дојде до убедлива победа од 3-0 против Борец. Шкендија со 0-2 ја оправда фаворитската улога против Скопје во Автокоманда, а Работнички сосема заслужено славеше со идентичен резултат на гостувањето против Македонија ЃП. Брегалница доминантно против Тиквеш славеше со 2-0, а Академија Пандев не успеа да дојде до триумф во Битола против Пелистер, ремизирајќи без голови. Ренова со гол во 92. минута од пенал на Селмани дојде до три бода против Струга Тл.

РЕНОВА – СТРУГА ТЛ (1-0)

1-0 – 90’+2 – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Ремзифаик Селмани од пенали носи водство и победа за Ренова во Тетово!


МАКЕДОНИЈА ЃП – РАБОТНИЧКИ (0-2)

0-2 – 89′ – ГООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Лука Станковски носи предност и од 0-2 за „романтичарите“

БРЕГАЛНИЦА – ТИКВЕШ (2-0)

2-0 – 69′ – ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Дарко Додев убаво погодува од дистанца за дуплирано водство на штипјани против Тиквеш

ШКУПИ – БОРЕЦ (3-0)

3-0 – 68′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Сандеј со својот втор гол носи убедлива предност за чаирчани


СКОПЈЕ – ШКЕНДИЈА (0-2)

0-2 – 67′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Јан Кривак ја зголемува предноста на гостите, одлично реагирајќи со глава по корнерот од левата страна

МАКЕДОНИЈА ЃП – РАБОТНИЧКИ (0-1)

!!! – 52′ – Црвен картон за младинскиот репрезентативец Марио Младеновски во редовите на Македонија ЃП

МАКЕДОНИЈА ЃП – РАБОТНИЧКИ (0-1)

0-1 – 50′ – ГООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Кристијан Стојкоски носи водство за „романтичарите“

БРЕГАЛНИЦА – ТИКВЕШ (1-0)

1-0 – 49′ – ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. По корнерот на Додев од левата страна, Марјан Алтипармаковски од неколку метри без проблеми сместува во мрежата на Тиквеш

  • Почеток на второто полувреме на натпреварите од 7. коло во ПМФЛ
  • КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

ШКУПИ – БОРЕЦ (2-0)

2-0 – 45′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Сандеј Адетуњи носи водство и од 2-0 за чаирчани

БРЕГАЛНИЦА – ТИКВЕШ (0-0)

37′ – Додев се обиде откосо со шут од 18 метри, но сантиметри само покрај левиот дирек од голот на Тиквеш

СКОПЈЕ – ШКЕНДИЈА (0-1)

0-1 – 14′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Валмир Нафиу носи предност за тетовци во Автокоманда. Одлична длабочинска топка, Наифу ја зафаќа со полуволеј од десеттина метри откосо за водство од 0-1

БРЕГАЛНИЦА – ТИКВЕШ (0-0)

12′ – Одлична шанса за Брегалница. Додев нафрли од слободен удар од левата страна, на вториот дирек осамен Бакрачески но од само неколку метри не ја зафаќа топката

ШКУПИ – БОРЕЦ (1-0)

1-0 – 5′ – ГОООООЛ ЗА ШКУПИ. Извонреден слалом на Матеј Цветановски кој минувајќи покрај неколку гостински дефанзивци откосо шутира под гредата од голот на Борец.


ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 7. КОЛО ВО ПМФЛ…

  • Шкупи по една година повторно се враќа на својот стадион во Чаир, атакува на трите бода против Борец!
  • Познати се составите за дуелот меѓу Брегалница и Тиквеш во Штип

======================================================================================

Во 7. коло од ПМФЛ, лидерот Академија Пандев гостува на Пелистер во Битола. Шкупи се враќа на Чаир во битката за триумф против Борец, а Шкендија ја носи фаворитската улога против Скопје на Автокоманда.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Се вчитува...