У18: Ракометарите ги средија Литванците на стартот од грузиската авантура

Репрезентацијата на Македонија за ракометари до 18 години со победа го стартуваше настапот на ЕХФ шампионатот во Грузија, откако попладнево триумфираше над соодветната селекција на Литванија со резултат 32-30. Селекторот Данило Брестовац мора да биде задоволен од изданието на нашиот состав, кој го контролираше резултатот во текот на целиот меч, а во вториот дел одолеа и на тактиката „седум на шест“ на Литванците, за заслужена победа на стартот од ова натпреварување.

Литванија имаше водство само до 1-3, за потоа Македонија со четири гола во серија да го сврти резултатот во своја полза. Костески и Серафимов беа одлични во нападот, а откако се вклучија и останатите ракометари Македонија заигра фуриозно во финишот од првото полувреме, на одмор заминувајќи со убедливи 19-13.

Противникот се обиде да стори нешто повеќе, па во вториот дел тргна „седум на шест“, извесно време исфрлајќи го од ритам нашиот настап во дефанзива. Се стигна до минимални 26-25, резултат при кој Литванија не искористи и напад за израмнување, за потоа Македонија да постигне четири гола во низа. Резултатот на пет минути до крјот гласеше 30-25, за малиот пад во концентрација во самиот финиш да придонесе на крајот да се слави само со два гола разлика.

Десното крило Костески одигра извонреден натпревар со 11 погодоци и беше најзаслужен за триумфот заедно со Мартин Серафимов, двајца играчи кои дефинитивно ќе бидат лидери на нашиот состав на овој шампионат.

Се вчитува...