Унгарците ја „потопија“ Србија, Албанија ремизираше во Чешка, лесни победи за Франција и за Холандија (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Унгарија цврсто чекори кон пласман на Европското првенство 2024 откако во Групата Г славеше во дерби пресметката на 4. коло на гостувањето против Србија во Белград.

Унгарците, во меч во кој се беше решено во првото полувреме, триумфираа со 1-2 против фаворизираната Србија.

Србите одлично го почнаа мечот поведувајќи уште во 10. минута со автоголот на Салаи.

Но, за само две минути потоа следеше потоп на домашната репрезентација. Во 34. минута Варга израмни на 1-1, а во 36. минута Орбан успеа да донесе целосен пресврт.

Во второто полувреме континуирани беа обидите на Србија за израмнување, но не успеаја да погодат ниту Митровиќ, ниту Влаховиќ, ниту останатите српски репрезентативци.

Standings provided by Sofascore

Во Групата Б, две очекувани победи на фаворитите. Франција без проблеми со 2-0 славеше против Република Ирска со головите на Чуамени во 19. минута и Турам во 48. минута од средбата.

Холандија, пак, уште поубедливо со 3-0 со трите гола уште во првото полувреме на Де Рун, Гакпо и Вегхорст.

Standings provided by Sofascore

Во Групата Е, Чешка и Албанија одиграа без победник (1-1), а Полска триумфираше против Фарските острови, со 2-0, со два гола на Левандовски во второто полувреме.

Standings provided by Sofascore

Во Групата Х, Словенија со 4-2 триумфираше против Северна Ирска, а Данска сосема очекувано убедливо со 4-0 го победи Сан Марино.

Standings provided by Sofascore

Се вчитува...