Ужас на рели: Возач на камион прегази навивач среде пустина… (ВИДЕО)

Ужасни сцени на рели трката од светскиот гранд при во Перу, откако рускиот возач на камион Андреј Каргинов прегази еден навивач кој ја следел во групата трката среде пустина.

42-годишниот Каргинов е искусен возач кој во 2014 година победи на релито Дакар, а оваа година по пет етапи беше на третото место со максимално изгледни шанси да го освои и врвот. Но, на трката во Перу со својот три тона тежок камион налета на група навивачи по што настрада навивач од Јужноафриканската република.

Несреќникот веднаш бил префрлен во болница, извршена е хируршка интервенција и е надвор од животна опасност. А, Каргинов е суспендиран од понатамошно учество во трката.

„Каргинов не беше ни свесен дека прегазил човек. На височинка меѓу група од пет гледачи, четворица успеале да побегнат а еден се сопнал и останал под задното тркало на камионот. Андреј, секако, не ни ги видел“ – изјави шефот на клубот за кој настапува Андреј Каргинов.

Но, дали Каргинов ги приметил или не навивачите проценете сами од видео материјалите од самата трка и инцидентот кој е на временскиот исечок – 5:09…

Се вчитува...