Валенсија го официјализираше Гатузо

Валенсија денеска официјално го промовираше Џенаро Гатузо за нов тренер, потпишувајќи договор во следните две години односно во јуни 2024 година.

Гатузо се приклучува во Валенсија по неговиот ангажман во Наполи, а кратко беше и на клупата на Фиорентина. Во минатото беше и тренер на Милан, а ги водеше и Пиза, Палермо, ОФИ Крит и Сион.

Во минатата сезона Валенсија ја водеше Хозе Бордалас кој доби отказ по завршувањето на сезоната. Валенсија ја заврши на деветтото место на табелата, и не избори пласман во Европа.

Како едно од можните засилувања во тимот на Гатузо се споменува и македонскиот репрезентативец Енис Барди.

Се вчитува...