Вардаровиот „Ланксес“ ќе биде домаќин на Ф4 турнирот во Евролигата во 2020 година

Финалниот турнир во Евролигата следната година ќе се игра во германскиот Келн. Ф4 турнирот во најпрестижното европско кошарско натпреварување на програмата ќе биде од 22 до 24 мај, а домаќин ќе биде легендарната „Ланксес арена“ која е традиционален домаќин на завршниот турнир во ракометната Лига на шампиони.

„Горди сме што следната година турнирот ќе се игра во Келн. По Прага 2006, Париз 2010 и Лондон 2013 година, повторно одбравме локација на која до сега не се одржувал Ф4 турнир“, изјави првиот човек на Евролигата, Жорди Бартомеу.

Досега завршницата на елитното натпреварување двапати се играла во Германија, но во Берлин (2009 и 2016) година.

 

 

Се вчитува...