ВИДЕО: Пред седум години беше испишана историја – Дончиќ најмлад дебитант на Реал, сега голема НБА-ѕвезда

Лука Дончиќ важи за еден од најдобрите кошаркари на денешницата, но Словенецот мора да му биде вечно благодарен на тренерот Пабло Ласо што му даде шанса уште на 16-годишна возраст да блесне во првиот тим на Реал Мадрид.

Дончиќ дебитираше на денешен ден пред точно седум години, кога стана најмлад дебитант во дресот на „кралевите“ на дуелот со Уникаха. Иако премлад, тој немаше проблем уште во првиот напад да ја земе топката и да погоди тројка, најавувајќи почеток на една кошаркарска бајка што се уште трае.

Се вчитува...