Видео: Роналдо даде еврогол, па одби да изведе пенал… причината не може да ја погодите

Кристијано Роналдо беше во главна улога на денешниот дуел меѓу Ал Наср и Ал Адха, што неговиот тим ја доби со 2-1 по голема борба и резултатски пресврт во завршните десетина минути.

Португалецот постигна еврогол од слободен удар, кога од околу 30 метри испрати проектил што гостинскиот голман не можеше да го запре.

Во 89. минута беше досуден пенал за Ал Наср и сите очекуваа да го изведе токму Роналдо, но Португалецот тогаш изненади оставајќи му ја топката на својот соиграч Талиска.

Причината не е незадоволство, туку напротив – солидарност и помош за тимскиот колега кој ја брка „златната копачка“ во лигата на Саудиска Арабија. Талиска има само еден гол помалку од најдобриот стрелец Хамдалах од Ал Хилал, а Роналдо му укажа доверба и помош да се израмни со него на листата на стрелци.

За сите оние кои тврдат дека Кристијано е самобендисан и мисли само на себе, ова е вистински начин да им се затнат устите…

Се вчитува...