ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД: „Лавовите“ на врвот, Тетекс го „скроти“ Гостивар!

Македонија ЃП е нов лидер во Втората лига Запад откако славеше убедливо со 0-3 на гостувањето против Локомотива во 20. коло, притоа искористувајќи го киксот на досегашниот лидер Гостивар кој загуби со 2-0 од Тетекс.

Во исклучително возбудлив меч „штофарите“ славеа против Гостивар со головите на Салиу и Филип Јовановски.

„Лавовите“, пак, до триумфот од 0-3 против Локомотива стигнаа со погодоците на Боби Божиновски и Мартин Христов.

Струга Трим Лум дојде до триумф од 0-1 на гостувањето против Новаци со голот на Антонио Каланоски во 77. минута од средбата.

РЕЗУЛТАТИ – 20. КОЛО

Новаци – Струга Трим Лум 0-1

Тетекс – Гостивар 2-0

Локомотива – Македонија ЃП 0-3

Зајази – Велазерими 0-1

Лабуништа – Еуромилк ГЛ 3-1

ТАБЕЛА: Македонија ЃП 38 бода, Гостивар 37, Велазерими 37, Струга ТЛ 36, Лабуништа 35, Еуромилк ГЛ 27, Тетекс 26, Локомотива 19, Зајази 15, Новаци 7 бода.

Се вчитува...