ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД: Тетекс го реши Велазерими, Гостивар го презеде врвот!

Екипата на Гостивар триумфирајќи со 3-2 (2-1) против Еуромилк ГЛ на домашен терен во 18. коло, го искористи киксот на Велазерими и го презеде лидерското место во Втората лига – Запад.

Два погодоци за гостиварци постигна Адеми, а еден во првото полувреме беше дело на Христијан Грозданоски, доволни за победата од 3-2.

Тетекс, пак, го изненади лидерот Велазерими славејќи со 3-0, симнувајќи го на тој начин од водечката позиција.

Со по два погодоци на Благојче Главевски и Антонио Каланоски, и еден на Александар Целески, Струга Трим Лум дојде до лесна победа од 5-1 против Зајази, со која ја продолжува активната битка за влез во прволигашкото друштво.

Македонија ЃП, исто така ја продолжува трката за Првата лига благодарение на триумфот од 0-1 против Локомотива со голот на Боби Божиновски во 83. минута.

Лабуништа дојде до триумф на гостувањето против Новаци со погодоците на Неџми Реџепи во второто полувреме.

РЕЗУЛТАТИ – 18. КОЛО

Локомотива – Македонија ЃП 0-1

Тетекс – Велазерими 3-0

Гостивар – Еуромилк ГЛ 3-2

Струга ТЛ – Зајази 5-1

Новаци – Лабуништа 0-2

ТАБЕЛА: Гостивар 34 бода, Македонија ЃП 32, Велазерими 31, Струга ТЛ 30, Лабуништа 29, Еуромилк ГЛ 27, Тетекс 23, Локомотива 19, Зајази 15, Новаци 7 бода.