Ждрепка за куп – Вардар со Текстилец, Металург против Куманово

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија беа одредени паровите за првото коло во националниот куп. Вардар за противник го доби Текстилец, Металург ќе му гостува на Куманово, додека Пелистер ќе се сретне со Вардар Неготино.

Натпреварите се закажани за 24. и 25. февруари, а ќе се игра само еден меч. Четвртфиналните групи се закажани за периодот од 31. март до 1. април, додека фајнал-форот ќе се игра од 21. до 23. мај.

КУП НА МАКЕДОНИЈА 1. КОЛО: 

Прилеп – Аеродром

Јуниор КВ – Драчево

Делчево – Охрид

Риниа – Работнички

Еурофарм Пелистер – Вардар Неготино

Еурофарм Пелистер 2 – Јехона

Пролет – Борец

Преспа – Струга

Младост Богданци – Скопје

Металург РА – Радовиш

Куманово – Металург

Вардар – Текстилец

Партизан Гевегелија – Голден Арт КЛ 7

Астраион – Македонија ЃП

Шампион – Тиквеш

Кичево – Бутел Скопје

Се вчитува...