Жиру со провокација до навивачите на Арсенал: Сега мојата крв е „сина“

Францускиот интернационалец Оливие Жиру пред финалето во Лигата на Европа меѓу Челси и Арсенал упати провокации кон навивачите на „топчиите“ велејќи дека неговата крв сега е „сина“ и не размислува за деновите поминати на „Емирејтс“.

„Секогаш сакам да играм против поранешните клубови. Ќе биде многу тешко, а може и да е болно ако не оди така како што се надевам. Уживав во годините кои ги поминав во Арсенал. Тоа беше значаен период од мојата кариера. Мој прв клуб во Англија и тоа секогаш ќе биде нешто посебно. Сепак, сега мојата крв е ‘сина’, исто како во репрезентативниот дрес. Добро ми стои сината боја“, изјави Жиру. 

Жиру сезонава во дресот на Челси во Лигата на Европа на 13 натпревари постигна 10 гола.

Се вчитува...