Зидан остана без напаѓач – Реал ослабен на првиот натпревар од 1/8 финалето во Лигата на шампионите

Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема, нема да може да игра на првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите против Аталанта. 33-годишниот Французин не беше во тимот во саботата во победата од 1-0 на гостувањето кај Валјадолид поради повреда на мускулот, а од истата причина тој беше отсутен и на денешниот тренинг.

Искусниот фудбалер оваа сезона одигра 28 натпревари во сите натпреварувања, а постигна 17 погодоци и пет асистенции. Натпреварот во Бергамо, исто како и против Валјадолид, треба да го започнат Асенсио, Маријано и Винисиус.

Првиот дуел од осминафиналето помеѓу Аталанта и Реал Мадрид е закажан за 24 февруари во 21 часот.

Се вчитува...