Ирвинг лесно до 35 за победа на Бостон, Голден стејт за првпат под 100 - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Ирвинг лесно до 35 за победа на Бостон, Голден стејт за првпат под 100

Ирвинг лесно до 35 за победа на Бостон, Голден стејт за првпат под 100

Бостон, Голден стејт и Бруклин славеа победа во синоќешните три натпревари од НБА лигата.

Во мечот на вечерта Бостон го финишот ја „скршија“ Атланта победувајќи со 110-107 за деветта едноподруго победа, по двата порази на стартот од сезоната. Селтикс ги предводеше Кајри Ирвинг со 35 поени, во мечот во кој двата тима 25 пати се менуваа во водство.

Ирвинг имаше уште и седум асистенции, а го следеа Џејсон Тејтум со 21 поен и 8 скока, како и Ал Хорфорд со 15 поени, 10 скока и 9 асистенции. Кај Атланта најефикасен беше Денис Шрудер со 23 поени и 6 асистенции.

Голден стејт првпат сезонава не стигна до троцифрен број поени, но убедливо славеше против Мајами со 97-80 благодарание на 11 постигнати тројки.

Кевин Дурант предводеше во победата со 21 поен, 8 скока и 6 асистенции, Дрејмонд Грин заврши со 18 поени, додека Стеф Кари дополни со 16 поени. Кај Мајами најефикасен беше резервистот Џејмс Џонсон со 21 поен, дополнети и со 9 скока и 6 асистенции, а 19 поени имаше Горан Драгиќ.

Бруклин го победи Феникс со 98-92 во Аризона, предводен од Дианџело Расел со 23 поени (13 во последната четвртина), а одличен беше и Џо Херис со 18 поени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.