Кошаркарките во последниот шешир при квалификациите за ЕП 2019 - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Кошаркарките во последниот шешир при квалификациите за ЕП 2019

Кошаркарките во последниот шешир при квалификациите за ЕП 2019

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија утре ќе ги дознае противниците во квалификациите за Евробаскет 2019, што ќе се одржи во Србија и Латвија.

Како што е добро познато, нашиот национален тим по пауза од неколку години повторно ќе биде дел од еден квалификациски циклус, па „црвено-жолтите“ неслучајно се дел од последниот шешир при ждребот во Минхен, заедно со селекциите на Финска, Бугарија, БиХ, Португалија, Естонија, Швајцарија и Албанија.

Само домаќините Србија и Латвија обезбедуваат директен пласман на овој европски шампионат, а преостанатите 32 селекции ќе се борат за 14 билети на континенталниот собир.

Квалификациите за избраничките на селекторот Марјан Лазовски ќе стартуваат на 6 ноември, по што ќе се играат по две средби и во февруари и во ноември 2018 година.

sesiri zeni kosarka

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.