Милан извиси, Колашинац го избра Арсенал - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
26/05/2017 16:51
Ракомет
25/05/2017 21:10
Коментари
25/05/2017 18:53
Фудбал
25/05/2017 14:47

Милан извиси, Колашинац го избра Арсенал

Милан извиси, Колашинац го избра Арсенал

Веќе нема никакви дилеми, Сеад Колашинац по истекот на договорот со Шалке ќе се пресели во Премиер-лигата и ќе го облече дресот на Арсенал. За услугите на овој одличен лев бек, кој е достапен без никаква отштета, се интересираа бројни клубови ширум Европа, минатиот месец се шпекулираше дека трансферот во Милан е веќе договорен, но Колашинац на крајот сепак избрал да им се приклучи на „топчиите“ од Лондон.

Информацијата на твитер прв ја објави германскиот новинар Рафаел Вејсвег, добро упатен во случувањата во Шалке. Тој тврди дека повеќе извори од клубот во Гелзенкирхен му потврдиле дека се е договорено, Колашинац ќе потпише петгодишен договор со Арсенал, за плата од огромни 120.000 фунти неделно.

Арсен Венгер со овој трансфер покажува решеност во следната сезона да атакува на трофеи, но останува да се види дали тој ќе успее да ги убеди своите двајца клучни играчи, Алексис Санчез и Месут Озил, да останат и да потпишат нови договори со клубот.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.