Не е нормално: Одигра 31 меч во НБА, па потпиша за 148 милиони долари - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Не е нормално: Одигра 31 меч во НБА, па потпиша за 148 милиони долари

Не е нормално: Одигра 31 меч во НБА, па потпиша за 148 милиони долари

Речиси секој нов ден сме сведоци на некој нов мултимилионски договор во НБА-лигата, но никој не е така изненадувачки кко оној на Џоел Ембид со Филаделфија.

Станува збор за 23-годишен кошаркар кој важи за еден од најпопуларните млади играчи во лигата, а кој ланската сезона одигра само 31 натпревар во дресот на Филаделфија. Сепак, раководството на овој клуб реши да го задржи понудувајќи му неверојатни услови за продолжување на соработката – дури 148 милиони долари за следните пет сезони.

Покрај оваа фантастична сума (во просек нешто помалку од триесет милиони долари годишно), Ембид би можел да заработи и дополнителни 30 милиони долари доколку освои индивидуални награди како влез во најдобрата петорка во НБА или закитување со МВП признанието.

Ризикот на Филаделфија е огромен ако се знае дека тој е избран на драфтот во 2014 година, но веќе имаше сериозни проблеми со повреди. Сепак, платите во НБА ионака веќе ги надминаа границите на нормалата.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.