ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Работнички му го нанесе првиот пролетен пораз на Пелистер!

РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО….  ПРВА ЛИГА – 22. КОЛО

Скопје: ШКУПИ – РЕНОВА (3-2)

Асани 38′, 70′, Исени 52′ – Садики 25′, Јусуфи 42′

Кратово: СИЛЕКС – МАКЕДОНИЈА ЃП (4-2)

Танушев 25′, Недељковиќ 47′, Каланоски 68′, Филиповски 74′ – Аломеровиќ 76′, 88′

ТАБЕЛА: Вардар 50 бода, Шкендија 44, Работнички 36, Пелистер 36, Силекс 31, Ренова 28, Шкупи 21, Победа 19, Македонија ЃП 16, Брегалница 12 бода.

==================================================================================

КРАЈ НА СИТЕ НАТПРЕВАРИ ОД 22. КОЛО ВО ПМФЛ

КРАЈ НА ДУЕЛИТЕ ВО СКОПЈЕ И ВО ТЕТОВО. Победи на Вардар и на Шкендија

ВАРДАР – БРЕГАЛНИЦА (2-0)

2-0 – 90′ – ГООООЛ ЗА ВАРДАР. По нафрлањето на Хамбарџумјан, Петковски на неколку метри пред голот на гостите поставува нога за водство од 2-0

ВАРДАР – БРЕГАЛНИЦА (1-0)

1-0 – 87′ – ГООООЛ ЗА ВАРДАР. Конечно водство за „црвено-црните“… Нафрлување од десна страна, а на вториот дирек Дејан Блажевски одлично реагира со глава за водство од 1-0

vardar - bregalnica novo 8

КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ ВО ОХРИД. Победа на Работнички

ШКЕНДИЈА – ПОБЕДА (4-0)

4-0 – 83′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. И Жуниор се запишува во листата на стрелци, за веќе убедлива предност на Шкендија

ВАРДАР – БРЕГАЛНИЦА (0-0)

!!! – 80′ – Исклучување за Сашо Ѓорески по вториот жолт картон. Брегалница со играч помалку до крајот

СИЛЕКС – МАКЕДОНИЈА ЃП (4-1)

4-1 – 76′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Дин Аломеровиќ постигнува почесен погодок за „лавовите“

ШКЕНДИЈА – ПОБЕДА (3-0)

3-0 – 76′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Бесарт Ибраими ја запечатува победата на тетовци

ШКУПИ – РЕНОВА (3-2)

3-2 – 72′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Јасир Асани со својот втор гол на дуелот, носи водство за Шкупи

СИЛЕКС – МАКЕДОНИЈА ЃП (3-0)

3-0 – 68′ – ГОООООЛ ЗА СИЛЕКС. Со погодокот на Антонио Каланоски, Силекс води веќе убедливо со 3-0

68′ – Фелипе се обиде со шут од далечина, но Кобетиќ го брани неговиот удар

ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (0-1)

71′ – Тошевски шутира од 16 метри откосо од десната страна, Божиновски исфрли во корнер

pelister - rabotnicki ohrid 4

0-1 – 60′ – ГОООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Феноменален погодок на Елиф Елмаз кој со волеј удар од 16 метри носи водство за Работнички

ШКУПИ – РЕНОВА (2-2)

2-2 – 52′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Бесар Исени носи израмнување за Шкупи на натпреварот во Чаир

ШКЕНДИЈА – ПОБЕДА (2-0)

2-0 – 53′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Вујчиќ се реши на удар од 20 метри и погоди во долниот десен агол од голот на Победа

СИЛЕКС – МАКЕДОНИЈА ЃП (2-0)

2-0 – 47′ – ГООООЛ ЗА СИЛЕКС. Со погодокот на Игор Недељковиќ кратовци ја зголемуваат предноста

vardar - bregalnica novo 5

48′ – Прва можност за Вардар во вториот дел. Хамбарџумјан нафрли од десно, Балотели со глава од десеттина метри но покрај голот на гостите

Почеток на вториот дел од натпреварите во Првата македонска фудбалска лига

КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

ШКУПИ – РЕНОВА (1-2)

1-2 – 42′ – ГОООООЛ ЗА РЕНОВА. Со голот на Фатон Јусуфи, Ренова повторно доаѓа до предност

43′ – Нова убава можност за Вардар. Којашевиќ се најде во убава можност, се пробива во гостинскиот шеснаесетник и шутира од 7-8 метри, но Кобетиќ брани

Крај на првото полувреме во Охрид. Пелистер и Работнички играат без голови

ШКУПИ – РЕНОВА (1-1)

1-1 – 38′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Деби гол за Јасир Асани во дресот на Шкупи за израмнување на резултатот

33′ – Извонреден удар на Балотели од околу 25 метри, испраќа вистинска бомба, но гредата спречува водство на Вардар

ШКУПИ – РЕНОВА (0-1)

0-1 – 25′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Бурим Садики носи водство на Ренова на гостувањето на Чаир

СИЛЕКС – МАКЕДОНИЈА ЃП (1-0)

1-0 – 25′ – ГООООЛ ЗА СИЛЕКС. Танушев ја носи до водство домашната екипа, преку шут од околу 15 метри

26′ – Најдобрата шанса за Вардар. Барсегјан шутира од 12 метри, но откако сите ја видоа топката во мрежата на гостите на самата гол линија спасува Лескароски

Pelister - Rabotnicki

ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ (0-0)

30′ – Херера шутира од слободен удар од 25 метри, но над голот на Пелистер

21′ – Вардар конечно за разигра. Хамбарџумјан шутира од околу 20 метри откосо, но топката завршува сантиметри покрај десниот дирек од голот на Брегалница

19′ – Прва шанса и за Вардар. Блажевски убаво го проигра Балотели кој се најде во одлична позиција, но спасува гостинската одбрана

ШКЕНДИЈА – ПОБЕДА (1-0)

19′ – 100% шанса за Шкендија. По корнерот од десната страна, Жуниор со глава од десеттина метри но гредата го спасува голот на Победа

19′ – Одлична можност за Работнички. Трајчевски упати силен удар од 30 метри, ја погоди гредата од голот на Пелистер

15′ – Мирни 15 минути на дербито во Охрид, без посериозни шанси и на двете страни, иако на почетокот Работнички го диктира темпото

1-0 – 2′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Ибраими шутираше од слободен удар, ја погоди гредата, а одбиената топка од пет метри Меџедовиќ ја испрати во мрежата.

* Натпреварите почнаа со повик од фудбалерите од домашната прволигашна сцена за поддршка на лицата со посебни потреби за нивен лесен пристап до сите фудбалски терен… „Фудбал за сите, пристап за секого’…

fudbal za site

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 22. КОЛО ВО ПМФЛ

* Познат е составот на Вардар за натпреварот со Брегалница. На голот ќе биде Филип Гачевски. Во одбраната на левата бековска позиција Бесир Демири, потоа како стопери Евгениј Новак и Дарко Велковски и на десната страна Хофханес Хамбарџумјан. Во средината на теренот Никола Глигоров, Тигран Барсегјан и Хуан Фелипе, и во нападот задолжени за голови ќе бидат Дамир Којашевиќ, Дејан Блажевски и Џонатан Балотели кој по повредата се враќа во тимот.

На клупата за резерви ќе чекаат: голманот Игор Алексовски и фудбалерите Владица Брдаровски, Бобан Николов, Џамбул Џигаури, Горан Попов, Петар Петковски и Стефан Спировски.

* Шкендија на мечот со Победа ќе настапи без капитенот Ферхан Хасани. Во нападот, Томас Брдариќ на дуелот против прилепчани ќе игра со Абдурахими, Жуниор, Ибраими и Меџедовиќ. Во средниот ред се Тотре и Вујќиќ, а во одбраната пред голот на Јовановски ќе бидат Чолак, Тодоровски, Бејтулаи и Челиковиќ.

=========================================================================

Стартуваат натпреварите од 22. коло во Првата фудбалска лига на Македонија. Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

По киксот на претходниот натпревар против Победа, Вардар сега со желба безусловно да дојде до триумф на мечот со Брегалница. И Шкендија е голем фаворит во пресметката со Победа во Тетово, а дербито на ова коло се игра во Охрид каде Пелистер ќе биде ‘домаќин’ на Работнички.