Ригорозна казна од УЕФА: Тригодишна суспензија за ФК Партизан доколку не се исплатат долговите - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35
Кошарка
10/12/2017 18:43
Фудбал
10/12/2017 14:55

Ригорозна казна од УЕФА: Тригодишна суспензија за ФК Партизан доколку не се исплатат долговите

Ригорозна казна од УЕФА: Тригодишна суспензија за ФК Партизан доколку не се исплатат долговите

 На Европската куќа на фудбалот и здодеа да чека Партизан да ги исплати долговите кон неа, па на клубот му достави последно предупредување пред суспензија, јавуваат медиумите од нашиот сосед на северот.

Клубот во изминатиот период на своето конто има негативни средства од 360.000 евра кои треба да и ги исплати на УЕФА. Исплатата мора да биде завршена до крајот на месец јануари, во спротивно ќе следи тригодишна суспензија за клубот од сите клупски натпреварувања организирани од Европската куќа на фудбалот.

„Не станува збор за 2,6 милиони евра како што некои шпекулираат. Ова е заостанат долг од 360.000 евра кој минатиот месец го намаливме од 450.000 евра. Имаме 20 дена да го отплатиме, во спротивно автоматски ќе бидеме суспендирани. Дојде време за наплата и сè ќе биде исплатено“ – вели за „Мондо“, извршниот директор на клубот, Милош Вазура.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.