Адеми и Динамо Загреб ја осигураа 20-та шампионска круна во Хрватска

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми со својот Динамо Загреб ја осигура титулата во Првата хрватска фудбалска лига, откако во 30. коло го совлада Славен Белупо на гостински терен со 0-1. Стрелец на голот за победа беше Амер Гојак во 48. минута.

Со победата „модрите“ од Загреб имаат сега 23 бода предност во однос на второпласираната Ријека, со што и математички ја осигураа јубилејната 20-та титула во историјата на тимот, која веќе од поодамна беше се насетуваше.

Тренерот на Динамо, Ненад Бјелица одлучи да го поштеди македонскиот интернационалец на денешниот дуел. Адеми оваа година и претходно имаше проблеми со повреда поради што не беше на располагање на селекторот на репрезентацијата на Македонија, Игор Ангеловски на квалификациските мечеви против Летонија и Словенија.

Се вчитува...