Ајакс триумфално низ Атина за презимување во Лигата на шампионите… (ВИДЕО)

Фудбалерите на Ајакс си обезбедија осминафинале во Лигата на шампионите откако славеа со 0-2 на гостувањето против АЕК во Атина во 5. коло од групата Е.

На тој начин Холанѓаните, уште пред последното коло од групната фаза, си обезбедија едно од првите две места во групата кои обезбедуваат настап во најквалитетното европско клупско натпреварување и на пролет.

Standings provided by Sofascore LiveScore

Во тензичен меч, со хаотични случувања на трибините, Ајакс до предност дојде со голот на Душан Тадиќ во 68. минута од пенал. Во 72. минута истиот фудбалер зголеми на 0-2.


Во Групата Г, Плзен неочекувано славеше со 1-2 на гостувањето против ЦСКА Москва. На тој начин Чесите ги скратија сите надежи на ЦСКА за вмешување во борбата за една од водечките две позиции во групата.

Standings provided by Sofascore LiveScore

Русите поведоа со голот на Влашиќ од пенал уште во 10. минута. Но, во второто полувреме следеше целосен пресврт. Најпрво Прочацка во 56. минута израмни на 1-1, а потоа во 81. минута Хејда ги постави конечните 1-2.Се вчитува...