Алексеј Швед е убедливо најплатениот кошаркар во Европа

Во пресрет на новата кошаркарска сезона во Евролигата, специјализираниот портал „Eurohoops“ ја објави листата на десетте најдобро платени играчи во Европа. На врвот, далеку пред сите е рускиот репрезентативец Алексеј Швед кој игра за Химки и заработува 4 милиони долари по сезона. Второпласиран на листата е уште еден играч од руското првенство, Нандо де Коло кој во ЦСКА Москва има плата од 2.750.000 долари.

На делба на третата позиција се Ник Калатес од Панатинаикос и Серхио Родригез од ЦСКА Москва кои имаат сезонска заработка од нешто повеќе од 2,5 милиони долари. На листата има уште двајца кошаркари кои имаат заработка над 2 милиони долари, Јан Весели од Фенербахче со 2.430.000 долари и Серхио Љуљ кој во Реал Мадрид има плата од 2.2 милиони долари.

Во најдобрата „десетка“ потоа се четворица играчи кои имаат плата за нешто помалку од границата од 2 милиони долари, Крис Синглтон од Барселона (1.900.000), Мајк Џејмс во Армани (1.800.000), Шејн Ларкин во Анадолу Ефес (1.700.000) и Жофри Ловерњ од Фенербахче (1.700.000).

 

 

Се вчитува...