„Алонсо е импресивен, ме потсетува на Шумахер“

Марцин Будковски, инженерот на Формула 1 тимот на Алпина Рено, Не штедеше пофални зборови за Фернандо Алонсо, па го спореди Шпанецот со легендарниот Михаел Шумахер.

Двократниот шампион се врати во Ф1 по три сезони и сега е член на Алпско Рено. За време на претходните 11 трки во сезоната, тој ги освои сите симпатии на новите работодавачи. Толку многу што го ставија на исто ниво со освојувачот на рекордни седум титули.

„Работев со разни возачи повеќе од 20 години, но Фернандо е посебен. Има импресивен пристап, многу е професионален. Искрено, малку ме потсетува на Михаел Шумахер. Бев во Ферари со него и тој беше мерката кога станува збор за професионалноста. Другото нешто што ме потсетува на него се тркачките вештини. Неверојатно е што ги има сите податоци за болидот, ги анализира брзо како и ние во боксот. Претпоставувам дека е резултат на 20-годишно искуство. Но, нема многу возачи со толку искуство што можат да го направат тоа“, заклучи Марцин.

Искусниот Шпанец (40) во моментов ја зазема 11-та позиција во генералниот пласман со 38 поени. Првенството продолжува од 27 до 29 август со трка за Големата награда на Белгија.

Се вчитува...