Англичаните распалија по Црвена Звезда поради спонзорот на дресот

По натпреварот од првото коло во Лигата на шампионите во кој Манчестер сити ја совлада Црвена звезда со 3-1, англиските медиуми го критикуваа српскиот шампион поради Газпром, главниот спонзор на дресот.

Руската нафтена компанија го спонзорира белградскиот клуб повеќе од десет години, а Англичаните пишуваат дека проблемот е што Гаспром доаѓа од Русија која година и пол врши инвазија над Украина. Додаваат дека Гаспром ја уништува и животната средина.

„Со тоа што продолжува да ги промовира компаниите кои ја загадуваат животната средина, УЕФА и помага на климатската криза. Од нафтени до гасни компании до авиокомпании и линии за крстарење, Гаспром е најлошиот пример за ова. Не само што е мултинационална компанија која е еден од најголемите загадувачи во светот, туку и нејзиниот профит се влева во воената машинерија на Путин“, пишуваат англиските медиуми.

Се вчитува...