Англичаните мислат дека ќе играат во Тетово: „Тој стадион е како да играме во Чернобил…“

Жозе Мурињо не слушнал за Шкендија, Герет Бејл не знае како ќе биде на гостувањето во Македонија, а фановите на Тотенхем веруваат дека натпреварот од 3. квалификациско коло во Лига Европа на 24. септември ќе се игра во Тетово на стадионот за кој велат дека е „полош од Чернобил“.

Бројни коментари со потсмев за Шкендија, Тетово и македонскиот фудбал може да се забележат по социјалните мрежи од Англичаните во пресрет на натпреварот меѓу тетовскиот тим и Тотенхем.

„Тој стадион е како да играме во Чернобил…, околу него е ѓубре како на ниту едно друго место“, „Знаете ли која е Шкендија? Па, потешко е да го изговориш името на тој клуб отколку да играш со нив…“, „Тотенхем ќе патува 50 години наназад во времето за да игра во Лига Европа’“ – се дел од коментарите на англиските фудбалски фанови.

 

Во секој случај неинформирани, не знаејќи дека натпреварот меѓу Шкендија и Тотенхем на 24. септември ќе се игра на националната арена „Тодор Проески“ во Скопје, каде пред три години Жозе Мурињо веќе гостуваше со Манчестер јунајтед на мечот против Реал Мадрид во УЕФА Суперкупот.

Се вчитува...