Ансу Фати – најмлад стрелец во историјата на ЛШ

Ансу Фати е фудбалерот што го „закопа“ Интер во финишот од дуелот на „Џузепе Меаца“, а асот на Барселона воедно стана и најмлад стрелец во историјата на Лигата на шампионите.

Тој се запиша во листата на стрелци на возраст од 17 години, еден месец и 10 дена, уривајќи го претходниот рекорд на Петер Офори-Коаје, кој во 1997 година стрелаше прецизно за Олимпијакос против Розенборг на возраст од 17 години и 195 дена.

 

Се вчитува...