Арсенал ќе го ‘лапне’ Тореира пред носот на Наполи

Уругвајскиот интернационалец Лукас Тореира ќе ја напушти Серија А и ќе се пресели во Арсенал. Раководството на „топчиите“ успеа да ги договори условите за отштета со Сампдорија и за 30 милиони евра ќе го купи одличниот играч за врска. Тој беше голема желба и на Наполи, но Карло Анчелоти и челниците на овој клуб очигледно дека задоцнија со реакцијата.

Наполи го планираше Тореира како замена за Жоргињо, кој е пред трансфер во Манчестер сити, но тој ќе заврши на „Емирати“. Се очекува Уругваецот да потпише петгодишен договор со Арсенал во наредните денови.

Покрај Тореира, „топчиите“ веќе го договорија и ангажманот на Папастатопулос од Борусија Дортмунд, чиј трансфер ќе биде официјализиран на почетокот од јули, за сума од 15 милиони евра.

Се вчитува...