Ашаданов: Не чека тежок меч со БиХ, од големо значење за нас е враќањето на Бонер

Селекторот на македонската женска кошаркарска репрезентација, Алекандар Ашаданов очекува уште еден тежок натпревар денеска против БиХ во 2. коло од квалификациите за ЕП 2023.

Ашаданов вели дека БиХ е уште посилен ривал од Германија со која бевме егал во првото полувреме. Посебно и што ја имаат најдобрата кошаркарка во најсилната лига на светот.

„Нè очекува уште еден тежок натпревар овој пат на домашен терен со Босна и Херцеговина, која покажа во првото коло против Белгија дека се работи за сериозна екипа. Главен адут е Џонс која е МВП играчот од регуларната сезона во ВНБА која на првиот натпревар имаше брилијантни 44 поени и 24 скока, и индекс 51. Ќе биде исклучително тешко против еден таков играч и противник“ – вели македонскиот селектор.

Сепак, за Ашаданов и неговиот избран тим, целта останува иста.

„Целта останува иста, да се изненади противникот и да се дојде до победа. Проблемите со повредите ни се голем хендикеп. На вечерашниот натпревар повторно нема да можеме да сметаме на Кметовска“.

Ако е нешто поразлично во однос на првиот меч против Германија, е малку подобрата здравствена ситуација со Девана Бонер.

„Се надевам дека Девана Бонер ќе го започне натпреварот со БиХ. Таа го одработи синоќешниот тренинг. Беше и на утринскиот, кој повеќе е шутерски, и загревање за она што следува од 19.часот. Ќе видиме. Со и без неа, екипата дефинитивно не е иста. Во тимот е присутен замор, но ќе се обидеме да го заборавиме, да одиграме со сиот свој максимум против еден високо квалитетен ривал“ – дополнува селекторот пред вториот натпревар од квалификациите за Евробаскетот 2023.

Влезот за натпреварот меѓу Македонија и БиХ кој се игра од 19 часот во СРЦ „Кале“ во Скопје ќе биде слободен за сите љубители на кошарката.

Се вчитува...