Астон Вила веќе го договори наследникот на Грилиш

Астон Вила во текот на следната седмица ќе ја комплетира продажбата на Џек Грилиш во Манчестер Сити за рекордни 100 милиони фунти, a премиерлигашот од Бирмингем веќе го договори и наследникот на Грилиш на „Вила Парк“. Станува збор за Лион Бејли, брзоногиот офанзивец на Баер Леверкузен кој и претходно беше поврзуван со трансфер во Премиер-лигата, и тоа во Челси и Арсенал, но летово ќе се пресели во Англија облекувајќи го дресот на Астон Вила.

Репрезентативецот на Јамајка беше меѓу најдобрите фудбалери на Баер минатата сезона, постигнувајќи девет гола и осум асистенции, но „фармацевтите“ решија да ја искористат можноста и да го продадат откако Астон Вила испрати понуда во висина од 35 милиони евра.

„Можеме да потврдиме дека е постигнат целосен договор меѓу Астон Вила и Баер Леверкузен за трансферот на Лион Бејли. Овој трансфер ќе биде официјализиран по договорањето на личните услови со фудбалерот и задолжителните лекарски прегледи“, објави Астон Вила на официјалната веб-страница на клубот.

Германскиот клуб во 2017 година плати 20 милиони евра за да го доведе Бејли од Генк, така што овој трансфер носи добра заработка за Баер.

Се вчитува...