АТП листа: Без промени на врвот, Новак Ѓоковиќ убедливо прв – Рекордот на Србинот сè повеќе импресивен

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ ја започна својата 323-та недела на првото место на АТП ранг-листата. Србинот, по освојувањето на титулата на турнирот во Белград, има 11.313 бода, или 1.520 бода повеќе од второпласираниот, Данило Медведев.

На треата позиција се наоѓа Шпанецот Рафаел Надал со 9.630 поени, а го следат водечките тројца Австриецот Доминик Тим и Гркот Стефанос Циципас.

Инаку, Александар Зверев, Андреј Рублев, Роџер Федерер, Матео Беретини и Диего Шварцман ја комплетираат листата на најдобрите десет на АТП.

Листа на АТП:

1. Новак Djоковиќ (Србија) 11.313 поени
2. Данил Медведев (Русија) 9.793
3. Рафаел Надал (Шпанија) 9.630
4. Доминик Тим (Австрија) 8.445
5. Стефанос Циципас (Грција) 7.500
6. Александар Зверев (Германија) 6.990
7. Андреј Рублев (Русија) 6.090
8. Роџер Федерер (Швајцарија) 5.605
9. Матео Беретини (Италија) 3.958
10. Диего Шварцман (Аргентина) 3.465

Се вчитува...