Аугсбург не се шегува: И Борусија Дортмунд на колена… (ВИДЕО)

Продолжува одличниот старт на Аугсбург во новата сезона од Бундеслигата, по триумфот против Борусија Менхенгладбах во првата рунда натпревар. И втора победа, сега во 2. коло на домашен терен против Борусија Дортмунд која разочара со поразот од 2-0.

„Милионерите“ беа можеби и подобри на теренот, со контрола на играта, но сето тоа залудно. Удокаи во 40. минута донесе предност од 1-0 за домашните, а Калиџури во 54. минута заокружи на 2-0.

Младинскиот репрезентативец Дарко Чурлинов не доби шанса во првата фудбалска Бундеслигата, но дресот на Штутгарт кој победи со 1-4 на гостувањето против Мајнц.

Се вчитува...