Австрија со најдобрите ќе ја пречека Македонија

Селекторот на фудбалската репрезентација на Австрија, Франко Фода го објави списокот од 24 фудбалери за квалификациските дуели против Македонија на домашен терен и нагости со Летонија. Фода на двата дуели нема да може да смета на првиот голман Цицан Станковиќ, а по една година во селекцијата се враќа Алесандро Шопф од Шалке.

„Не смееме да ја потцениме Македонија, иако лесно триумфиравме на мечот во Скопје. Наша цел е да се квалификуваме на завршницата на европскиот шампионат и затоа мора да го освоиме уште тој еден бод што ни недостига“, изјави Фода. 

Натпреварот меѓу Австрија и Македонија ќе се игра на 16. ноември (сабота) на „Ернст Хапел“ во Виена.

СОСТАВ НА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА НА АВСТРИЈА 

ГОЛМАНИ: Павао Перван (Волфсбург, Германија), Александер Шлагер (ЛАСК), Јорг Сибенхандл (Штурм Грац)

ОДБРАНА: Александар Драговиќ (Баер Леверкузен, Германија), Мартин Хинтерегер (Ајнтрахт Франкфурт, Германија), Стефан Лајнер (Борусија Менхенгладбах, Германија), Филип Лајнхарт (Фрајбург, Германија), Стефан Пош (Хофенхајм, Германија), Кристофер Тимел (Унион Берлин, Германија), Андреас Улмер (Ред Бул Салцбург), Давид Алаба (Баерн Минхен, Германија),

СРЕДЕН РЕД: Јулијан Баумгартлингер (Баер Леверкузен, Германија), Томас Гоигинер (ЛАСК), Флоријан Грилиш (Хофенхајм, Германија), Стефан Илсанкер (Ред Бул Лајпциг, Германија), Конрад Лајмер (Ред Бул Лајпциг, Германија), Валентино Лазаро (Интер, Италија), Карим Онсиво (Мајнц, Германија), Марсел Сабицер (Ред Бул Лајпциг, Германија), Луис Шауб (Келн, Германија), Алесандро Шопф (Шалке, Германија),

НАПАД: Марко Арнаутовиќ (Шангај СИПИГ, Кина), Михаел Грегорич (Аугсбург, Германија), Лукас Хинтерсер (Хамбургер, Германија).

Се вчитува...