Баерн Минхен сред сезона ја ангажираше надежта на австралискиот фудбал

Баерн Минхен сред сезона го потврди ангажманот на 17-годишниот талент Нестори Иранкунда кој важи за голема надеж на австралискиот фудбал. Тој во редовите на германскиот шампион доаѓа од Аделаиде Јунајтед и ќе му се стави на располагање на Томас Тухел уште во јануари.

Иранкунда е роден во избеглички камп во Танзанија откако неговите родители заминале од Бурунди поради војна. 17-годишникот веќе и се наметна во репрезетнацијата на Австралија до 17 години, а неодамна доби и повик за сениорската репрезентација на осторвската држава.

Тој е последен во низата на младински засилувања на Баерн Минхен.

Се вчитува...