Баерн не е Јувентус или Сити: Лион преслушан, финале против ПСЖ

Баерн Минхен ќе игра против Пари Сен Жермен во финалето на Лигата на шампионите во Лисабон. Баварскиот клуб ја потврди доминацијата и против Лион, славеше со убедливи 3-0 и закажа финална пресметка со ПСЖ, кој е дебитант во финалињата. За Баерн Минхен ќе биде тоа 11.финале, а ќе ја брка шестата европска титула.

Лион немаше сили за уште една сензација, откако претходно ги елиминира Јувентус и Манчестер Сити. Но, не беа на почетокот инфериорни избраниците на Руди Гарсија. Имаа шанси за водство, преку Мамфис Депај и Карл Токо Екамби, кој ја погоди рамката од голот на Мануел Нојер. Голманот на Баерн Минхен исто така беше сигурен при неколку обиди на францускиот тим и спречи да се тресе неговата мрежа.

Серж Гнабри беше стрелец на првите два гола за Баерн Минхен. Првиот погодок го постигна по соло акција во 18.минута, а потоа зголеми на 2-0 во 33.минута. Во вториот дел, баварците се чуваа за финале, но Роберт Левандовски не пропушти да го постигне 15 гол на деветтиот натпревар.