Барселона купува лев бек од Лион

Каталонскиот гигант Барселона ќе се обиде да го ангажира левиот бек на Лион, Ферланд Менди. По заминувањето на Лукас Диње во Евертон, тренерот Ернесто Валверде речиси и да нема вистинска алтернатива на оваа позиција за Жорди Алба, иако ги користи Серхио Роберто или Томас Вермален.

Спортскиот директор Ерик Абидал отпочна преговори со раководството на Лион за 23-годишниот фудбалер. Менди има договор со клубот до 2023 година, а дебитираше во дресот на Лион со 19 години.

Претходно Барселона беше поврзувана и со Начо Монреал и Алберто Морено, но двајцата премиерлигашки фудбалери се достапни за трансфер по завршувањето на сезонава, кога стануваат слободни играчи по истекот на нивните договори со Арсенал, односно Ливерпул.

Се вчитува...