Бартомеу ги олади Србите: АБА нема да има две места во Евролигата наредната сезона

Одржувањето на фајналфор турнирот од Евролигата беше искористен за масовна кампања на српската кошаркарска јавност за доделување на дополнително место на тим од АБА-лигата во елитното европско натпреварување.

Во ситуација кога руските тимови (со исклучок на ЦСКА) најверојатно нема да бидат дел од Евролигата, се веруваше дека Црвена Звезда и Партизан би можеле да добијат покани, но крај на овие надежи стави првиот човек на лигата, Жорди Бартомеу.

„АБА-лигата нема да добие втора вајлд-карта за наредната сезона. Шампионот сигурно ќе игра во Евролигата наредната сезона, но за останатите нема гаранција. За нас овој пазар е многу значаен, особено Белград, каде повторно го организираме фајналфор турнирот. Сепак, да имаш два тима од еден град, од Белград, тоа воопшто не е едноставно. Имаме две места за Германија, но тоа се различни градови, Минхен и Берлин, што е многу значајно кога се претставувате на одреден пазар. Не велам дека е невозможно да имаме два тима од Белград во Евролигата, но тоа сигурно нема да се случи во блиска иднина, не во наредната сезона“, изјави Бартомеу.

Се вчитува...