Бензема: Ноќ од соништата, конечно освоив трофеј со Франција

Карим Бензема, повратникот во францускиот тим, изјави дека конечно го исполнил својот сон со освојување на трофејот со Франција.

Франција ја победи Шпанија во финалето на Лигата на нации по одличниот пресврт со 2-1.

„Тоа беше ноќ од соништата од личен и тимски аспект. Навистина сакав конечно да го освојам трофејот со Франција. Не беше лесно, но ја покажавме силата на карактерот на овој тим. Ние никогаш не се откажуваме. Тоа е она што ги карактеризира големите тимови, никогаш да не паничат и да бидат трпеливи. Успеавме да постигнеме два гола. Ќе го искористиме ова искуство максимално и ќе се подготвиме најдобро што можеме за Светското првенство … и ќе продолжиме да победуваме“, заклучи Карим.

Голгетерот на Реал Мадрид беше стрелец на првиот гол за „триколорите“ во финалето против Шпанија, а претходно постигна гол во полуфиналето против Белгија.

 

 

 

Се вчитува...